XXI. setkání lidových muzik
Hudební festival ve zvycích a obyčejích České republiky
Praha, Kulturní dům Vltavská
13. listopadu 2004
Praha, Kulturní dům Vltavská
13. listopadu 2004
Hudební festival ve zvycích a obyčejích České republiky
Praha, Kulturní dům Vltavská
13. listopadu 2004
Praha, Kulturní dům Vltavská
13. listopadu 2004
Hlavním pořadatelem letošního XXI. setkání lidových muzik bylo Folklorní sdružení Kytice, které stálo již u jejího zrodu, Folklorní sdružení České republiky a Kulturní dům Vltavská, kde se uskutečnilo letošní setkání lidových muzik.
Záštitu nad XXI. setkáním lidových muzik převzal radní Magistrátu hl. m. Prahy Igor Němec a starostka Úřadu městské části Praha 7 Ivana Kučerová.
V průběhu hlavního programu zazněly líbezné tóny celkem devíti lidových muzik z Prahy a z regionů Strážnice a Domažlic. Moravské Slovácko bylo prezentováno strážnickou cimbálovou muzikou Danaj s primášem Janem Gajdou, Chodsko bylo zastoupeno Domažlickou dudáckou muzikou s Josefem Kunešem, z Prahy jsme slyšeli muziky Kytice s Milenou Kmentovou, Gaudeamus s Markem Janatou, Vycpálkovce s Martinem Tarrayem, Malou českou muziku Jiřího Pospíšila s Jakubem Sršněm, mladou cimbálovou muziku Rosénka s Filipem Cílem, valašskou muziku Kyčera, kterou vede Helena Simková. V programu vystoupila také Cimbálová muzika Jiřího Janouška, která se účastnila všech setkání.
Pohybovou část vyplnili tanečníci Kytice a Tanečního divadla BuFo.
Pohybovou část vyplnili tanečníci Kytice a Tanečního divadla BuFo.
Letošní program byl zaměřen na časové období od povánočního času přes fašank, asentýrku, půst, vojenské písně, pastevecké, svatební, velikonoční, ale také vytahovací písně a dovádivé i darebné. Dramaturgie celého pořadu se snažila dát divákovi i přes různorodost jednotlivých lidových muzik pestrobarevný obraz lidových zvyků a obyčejů v lidové písní i samotných hudebních orchestrálních úprav (Jaro na maďarské pustě, jarní ozvěny Horňácka, ptačí ozvěny z moravsko-slovenského pomezí a Myjavy).
Součástí programu byla i vzpomínka na stálice setkání a vynikající muzikantské osobnosti Jana Čumpelíka, Jiřího Pospíšila a Karla Untermüllera a to jak slovem ve vydaném bulletinu, tak písničkami, které měli moc rádi a které si zazpívali diváci v samotném závěru hlavního programu.
Největší odměnou účinkujícím, tvůrcům i pořadatelům byl dlouhotrvající potlesk, při kterém publikum povstalo.
Od 20:00 hodin za hojné účasti diváků a střídajících se muzik se rozproudilo společné zpívání a tancování. Bylo slyšet jihočeská kolečka, mateníky, různé polky, sedlácké točené, danaje, vrtění i verbuňky, valašské točené i gúlané, starodávný, šotyšku až po odzemek. Samozřejmě, že veselí se neobešlo bez tradičních valčíků, vychodňarskych kariček a čardášů, a také, jak jinač i kasacích písní. Zněly písně od Šumavy k Tatrám.
V obou částech večera bylo znát, že kulturní dědictví neustále vytváří vzájemnou pohodu a porozumění mezi lidmi. Jsem přesvědčen, že co se týče folklóru v jakémkoliv podání nemusíme se bát ztráty identity v Evropské unii, ani v ostatním světě.
Tvůrci a pořadatelé setkání věří, že za podpory fondu V4, Magistrátu hl. m. Prahy, Úřadu Městské části Praha 7 a případných nových sponzorů jako i podpory Ministerstva kultury, budou moci již XXII. setkání lidových muzik přivítat reprezentanty lidové hudby ze Slovenska, Polska a Maďarska a to nejen v kategorii dospělých, ale i mladých (dětských).
Hlavními mediálními partnery letošního festivalu byly Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas a Dětská tisková agentura. Významným partnerem byl také Ochranný svaz autorů a TG TISK s.r.o. Lanškroun.
V Praze dne 16. listopadu 2004 Jozef Harčarik
ředitel festivalu
XXI. setkání lidových muzik
ředitel festivalu
XXI. setkání lidových muzik